بسیاری از خانم‌ها بر این باورند که اگر ناحیه تناسلی خود را با شوینده‌های مختلف شستشو دهند عوامل میکروبی را از بین می‌برند و احتمال آلودگی را کاهش می‌دهند، در حالی که این کار بسیار نادرست است و نتیجه عکس می‌دهد.

واژن می‌تواند به خوبی خود را تمیز کند، چرا که واژن PH پایینی دارد که از رشد باکتری‌ها جلوگیری می‌کند.

تغییر در این تعادل منجر به جایگزینی باکتری‌ها می‌شود که از این بین می‌توان به عفونت مخمری اشاره کرد.

ترشحات واژن طبیعی در برخی مواقع با بوی ملایم هستند که در طول چرخه می‌تواند تشدید یا تضعیف شود.

اگر حس می‌کنید واقعا نیاز به شستشوی این قسمت از بدن‌تان دارید می‌توانید تنها با آب و صابون بچه شستشو را انجام داده و فراموش نکنید که نباید هر روز استفاده شود و قسمت داخلی واژن شسته نشود و بعد از شستشوی واژن حتما با دستمال‌های کاملا تمیز و بهداشتی واژن خود را پاک کنید.


وقتی دختران به دوران بلوغ می‌رسند، تغییرات زیادی در بدن آن‌ها رخ می‌دهد: شروع عادت ماهیانه، رشد موهای زائد، ترشحات واژن و تغییر فلور طبیعی بدن در نواحی مختلف و … . این تغییرات کاملاً طبیعی و نرمال هستند. اما در صورت رعایت نکردن مسائل بهداشتی، ممکن است اختلال ایجاد کنند.

ترشحات واژن برای هر دختری که به بلوغ رسیده باشد، وجود دارد. در واقع، واژن به کمک این ترشحات محیط درون خود را شست وشو می‌دهد و از آلودگی‌ها و باکتری‌های مضر پاک می‌کند.

در واقع، غددی در دهانه‌ی رحم وجود دارند که لوبریکانت طبیعی تولید می‌کنند و محیط واژن را مرطوب نگه می‌دارند. این لوبریکانت طبیعی به طرف پایین رحم حرکت می‌کند و باکتری‌ها و عوامل آلوده کننده را خارج می‌کند.

بنابراین داشتن ترشحات واژن طبیعی است، اما برای تشخیص طبیعی بودن ترشحات باید به نشانه‌های آن توجه کنید. رنگ، بو، غلظت و حجم ترشحات عوامل مهمی هستند که برای سلامت خود باید مدنظر داشته باشید. همچنین، اگر ترشحات واژن با با خارش، قرمزی و سوزش در ناحیه‌ی تناسلی همراه باشد، احتمالاً محیط طبیعی واژن دچار تغییراتی شده است.

 • PH واژن

محیط واژن به طور طبیعی، اسیدی است. اسیدی‌تر از پوست و سایر اندام‌های بدن؛ به طوری که pH آن در محدوده‌ی ۳٫۸ تا ۴٫۵ قرار دارد. این pH کمک می‌کند باکتری‌های مفید از جمله لاکتوباسیل‌ها حفظ شوند و باکترهای غیرمفید و بیماری زا از بین بروند. البته در شرایط مختلف بدن، pH طبیعی واژن ممکن است کمی تغییر کند. مثلاً در سنین باروری (۱۵ تا ۴۹ سال) pH واژن باید ۴٫۵ یا کمتر از آن باشد. در حالی که قبل از بلوغ و در دوران یائسگی pH واژن قلیایی و بالاتر از ۴٫۵ است.

در واقع، محیط اسیدی واژن یک اثر محافظتی دارد. باکتری‌ها و قارچ‌های بیماری‌زا نمی‌توانند در این محیط اسیدی تکثیر شوند و رشد کنند. در نتیجه، اگر pH متعادل باشد، واژن به عفونت دچار نمی‌شود.

pH بالای ۴٫۵ محیط مناسبی را برای رشد باکتری‌های بیماری زا فراهم می‌کند. واژینوزیس باکتریال (Bacterial vaginosis) و تریکومونیازیس (Trichomoniasis) از جمله عفونت‌هایی هستند که بر اثر بالا بودن pH واژن ایجاد می‌شوند.

در عفونت باکتریایی ترشحات واژن بویی شبیه بوی ماهی می‌دهد و به رنگ خاکستری، سفید و زرد در می‌‌آید.

 همچنین، ممکن است ترشحات با خارش واژن و سوزش ادرار همراه باشد.

 • چگونه بفهمیم PH واژن نامتعادل است؟
 1. بوی بد واژن.
 2. رنگ غیر معمول ترشحات (به رنگ سفید، خاکستری و سبز).
 3. خارش واژن.
 4. سوزش ادرار.
 • نکات برای شستشوی ناحیه ی تناسلی
 1. ابتدا دست‌های خود را بشویید.
 2. ناحیه خارجی دستگاه تناسلی را با آب گرم مرطوب نموده و با استفاده از ژل بهداشتی بانوان شستشو دهید.
 3. از ایجاد فشارهای غیر ضروری که سبب ورود شوینده ها به داخل واژن می شود، جلوگیری کنید.
 4. همانطور که می دانید، بخش بیرونی واژن چین هایی دارد، بکوشید آنها را با حرکات دایره ای دستان خود تمیز کنید.
 5. هنگام شستشو، تمام مناطق اطراف واژن تا خط بیکینی را بشویید.
 6. از شوینده های مخصوص بانوان تا محل مقعد استفاده کنید.
 7. وقتی شستشو را تمام کردید، تمام آن منطقه را به طور کامل با آب بشویید و خشک کنید.
 8. نکته ی اصلی در انتخاب یک ژل شستشوی خوب و مناسب برای بهداشت بانوان، این است که محصولی را برگزینید که عطر قوی نداشته باشد. زیرا محصولاتی که عطری قوی دارند تعادل PH را تغییر می ‌دهند.


سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

برای دریافت نوبت و مشاوره و کسب آگاهی بیشتر حتما با ما تماس حاصل فرمایید.