واژینوپلاستی

واژینوپلاستی (ساخت واژن) در ترنس‌های مرد به زن (MTF) روند جراحی تغییرجنس می‌باشد که در آن ارگان‌های جنسی مردانه، به یک واژن با عملکرد و زیبایی قابل قبول تبدیل می‌شود.

فرایندهایی مثل پنکتومی (برداشتن پنیس یا آلت تناسلی مرد) و ارکیکتومی (خارج کردن بیضه‌ها) سبب تغییر اندام تناسلی مرد به اندام تناسلی زن می‌شود و در ادامه با واژینوپلاستی (ایجاد واژن) یا ژنیتوپلاستی (جراحی پلاستیک برای ایجاد اندام تناسلی زنانه) همراه است.


آلت تناسلی ترنس های زن

جراحی واژینوپلاستی یکی از جراحی‌های تصدیق جنسیت زنان ترنس است. طی جراحی واژینوپلاستی، جراح برای فرد متقاضی واژن و قسمت بیرونی ناحیه تناسلی (شامل مونس، لب‌های کوچک و بزرگ، کلیتوریس، و دهانه پیشابراه) را می‌سازد و آلت تناسلی، کیسه بیضه، و بیضه‌ها را تخلیه می‌کند.

با انجام جراحی توسط جراح واجد شرایط، اشخاص می‌توانند انتظار انجام ادرار طبیعی، احساس جنسی، و حداقل اسکار (جای برش) حاصل از جراحی، داشته باشند.

 هدف نهایی واژینوپلاستی MTF، ساخت واژنی با قابلیت ترشح، قابل انعطاف، عاری از مو و صورتی رنگ با تقریبا 10 سانتی‌متر عمق و حدود 2.5 الی 4 سانتی‌متر قطر می‌باشد.

 • انواع جراحی‌های تطبیق جنسیت ترنس‌های مرد به زن
 1. واژینوپلاستی؛
 2. والوپلاستی؛
 3. ارکیکتومی؛
 4. گذاشتن پروتز سینه؛
 5. جراحی‌های اصلاحی.
 • تکنیک‌ها و روند جراحی واژینوپلاستی (Vaginoplasty) به چه صورت است؟

طی عمل واژینوپلاستی، تخلیه بیضه‌ها (ارکیکتومی)، حذف آلت تناسلی (پینکتومی)، ساخت کانال واژن / واژن جدید (واژینوپلاستی)، ساخت کلیتوریس (کلیتوروپلاستی)، و ساخت لب‌های ناحیه تناسلی (لابیاپلاستی) صورت می‌گیرد. طی جراحی واژینوپلاستی، جراح می‌تواند واژن را با استفاده از بافت‌های مختلفی درست کند.

 1. رایج‌ترین بافتی که در ساخت واژن به کار می‌رود، پوست بدنه آلت تناسلی یا کیسه بیضه است. گاهی جراح برای ساخت واژن علاوه بر پوست آلت تناسلی، از پوست زیر شکم نیز استفاده می‌کند یا گرافت پوستی از جاهای دیگر بدن برمی‌دارد.
 2. جراحان برای ساخت لبهٔ داخلی و خارجی واژن از پوست بیضه و آلت مردانه استفاده می‌کنند.
 3. در واژینوپلاستی مجرای ادراری جدیدی برای فرد ایجاد می‌شود تا با شکل اندامی زنانه بتواند ادرار کند.
 4. جراحان با استفاده از پوست ختنه‌گاه اقدام به ساخت دهانه رحم برای بیمار می‌کنند.
 5.  گاهی جراح واژن را با استفاده از بافت رکتوسیگموئید کولن (روش روده‌ای) درست می‌کند.

برای ایجاد کانال واژن، پزشکان باید فاصله‌ای میان رکتوم (راست‌روده) و مثانه به وجود بیاورند. بعد از اینکه پیوند پوستی انجام شد، در درون واژن ايجاد شده گاز پانسمان یا ماده‌ای اسفنجی به‌مدت ۵ روز در کانال واژن قرار داده می‌شود. این مواد باعث ایجاد فشار روی پیوند پوستی جدید می‌شوند و به کمک آن‌ها، بافت‌های تازه‌شکل‌گرفته در اطراف بافت واژن به حالتی طبیعی نزدیک می‌شوند.

 • واژینوپلاستی به روش وارونه‌سازی آلت تناسلی (روش پوستی)

وارونه سازی آلت تناسلی (روش پوستی) رایج‌ترین تکنیک جراحی واژینوپلاستی است، و تکنیکی است که توسط خانم دکتر افشاری ارائه می‌گردد. طی عمل واژینوپلاستی به روش وارونه‌سازی آلت تناسلی، جراح پوست بدنه آلت تناسلی را برمی‌گرداند و با این پوست، دیواره واژن جدید، لبۀ بزرگ و کوچک اندام تناسلی ماده از بافت اسکروتوم ایجاد می‌شود و یک واژن حساس و لابیا به‌وجود می‌آید. اگر پوست آلت تناسلی آنقدری نباشد که جراح بتواند با استفاده از آن واژنی با عمق کافی ایجاد کند، آنگاه جراح معمولاً پوست بیشتری از ناحیه کیسه بیضه برمی‌دارد. جراح ناحیه بین مثانه و راست روده را کالبدشکافی نموده و در بخش خلفی پروستات فضایی برای قرارگیری واژن جدید ایجاد می‌کند. جراح طی این عمل، بیضه‌ها را نیز تخلیه می‌کند، اما به غده پروستات دست نمی‌زند. جراح کلیتوریس را از بخش کوچکی از کلاهک آلت تناسلی با حفظ عصب‌های این ناحیه درست می‌کند؛ به این صورت که کلاهک را به عروق و اعصاب دورسال آلت تناسلی متصل نگه می‌دارد و آن را به گونه‌ای فرم‌دهی می‌کند تا مانند کلیتوریس شود. جراح غلفه کلیتوریس را نیز از بافت آلت تناسلی درست می‌کند. جراح لب‌های کوچک را از غشاء مخاطی پیشابراه و پوست آلت، و لب‌های بزرگ را نیز از پوست کیسه بیضه درست می‌کند.

یکی از اشکالات اصلی این روش نبود ترشحات نرم‌کننده در دیوار واژنی است. تغییرات رایج مثل استفاده از بافت اسکروتوم باقی‌مانده برای عمق دادن به واژن و استفاده از غشای مخاطی سالم مجرای ادراری که از بافت پنیس به دست می‌آید می‌تواند و همنیطور استفاده از روان کننده‌های بهداشتی تا حدودی این مشکل را برطرف می‌کند.

 • کولن واژینوپلاستی (روش روده‌ای)

واژینوپلاستی به روش روده‌ای به این صورت است که جراح بخشی از روده بزرگ را برمی‌دارد و با آن دیواره واژن را می‌سازد. بخشی از روده که برای ساخت واژن مورد استفاده قرار می‌گیرد، خونرسانی خود را حفظ کرده و به صورت طبیعی مایع لیزکننده تولید می‌کند. واژینوپلاستی به روش روده‌ای عملی تهاجمی‌تر بوده و با خطر بالاتر بروز عوارض مربوط به روده همراه است. این تکنیک در حال حاضر توسط دکتر الهه افشاری انجام نمی‌پذیرد.

این روش معمولا برای زنان تراجنسیتی که هرگز در معرض تستوسترون نبودند و در زمان بلوغ هورمون‌درمانی را شروع کردند استفاده می‌شود.

 • پریتونئال واژینوپلاستی (روش شکمی)

طی عمل واژینوپلاستی به روش شکمی، که به آن عمل Luohu نیز گفته می‌شود، از لایه پریتونئوم داخل شکم برای ساخت واژن استفاده می‌شود. پریتونئال واژینوپلاستی نیز مانند واژینوپلاستی به روش روده‌ای معمولا به روش لاپراسکوپی انجام می‌گیرد. زنانی که عمل واژینوپلاستی خود را به این روش انجام می‌دهند، برای باز نگه داشتن کانال واژن ضرورتاً نیازی به دیلاته کردن واژن خود ندارند، به‌خصوص اگر به طور منظم رابطه جنسی دخول داشته باشند. پریتونئال واژینوپلاستی و همینطور سایر تکنیک‌های واژینوپلاستی با ریسک بروز فیستول رکتوواژینال همراه‌اند. فیستول رکتوواژینال به حفره‌ای گفته می‌شود که بین رکتوم (راست‌روده) و واژن ایجاد می‌گردد. فیستول معمولاً با انجام عمل جراحی قابل ترمیم است. كه قابل ذكر است اين روش جراحی در ايران صورت نمی‌گیرد.

جراحی ارکیکتومی ترنس های مرد به زن

 • جراحی ارکیکتومی (خارج کردن بیضه‌ها) چیست و چگونه انجام می‌شود؟

انجام ارکیدکتومی در ترنس‌های زن به عنوان پروسه مستقل نسبتا نادر است، اما انتخاب بعضی از ترنس‌های زن ، انجام جراحی ارکیکتومی قبل از جراحی تطبیق جنس کامل و یا حتی به جای آن می باشد. بسیاری از افراد اینطور راحت‌تر هستند تا مراحل عمل تطبیق جنسیت (اصلاح جنس)  مرد به زن را با ارکیکتومی (Orchiectomy) شروع کنند و بعد از گذشت مدتی سراغ مابقی جراحی‌ها بروند.

بیضه‌ها ارگان‌های تولید کننده بیشترین هورمون تستسترون و اسپرم در «مردان» هستند، بیضه‌ها در یک کیسه پوستی به نام اسکروتوم (کیسه بیضه) قرار دارند.ارکیکتومی (ارکیدکتومی) یک روند جراحی تغییرجنس مرد به زن می باشد که در آن بیضه‌ها حذف می‌شوند. مقصود از حذف بیضه‌ها، جلوگیری از تولید تستسترون توسط آن‌ها است و لذا تنها مقادیر کمی تستسترون همچنان از غدد آدرنال (فوق کلیوی) تولید می‌شود.

در این عمل، بیضه‌های فرد برداشته می‌شوند. این عمل به تنظیم هورمون‌های جنسی بدن هم کمک می‌کند چون بعد از برداشتن بیضه‌ها، سطح هورمون مردانه یا همان تستوسترون اُفت می‌کند و تقریبا به صفر می‌رسد. با کاهش سطح این هورمون در سطح استروژن هم تغییراتی کاهشی ایجاد می‌شود. کاهش سطح استروژن در بدن از بیماری‌های مختلفی جلوگیری می‌کند و مانع از انعقاد خون می‌شود.

هورمون‌ها در بدن نقش مهمی دارند. بنابراین، لازم است که قبل از جراحی دربارهٔ وضعیت هورمون‌هایتان با پزشک صحبت کنید و سطح آن‌ها را تحت کنترل داشته باشید. اگر در آینده برنامه انجام واژینوپلاستی دارید، در رابطه با حذف یا عدم حذف پوست کیسه بیضه طی روند جراحی ارکیکتومی مطمئن شوید، چرا که این بافت اغلب در روند جراحی واژینوپلاستی مورد استفاده قرار می گیرد. در روند جراحی ارکیکتومی حتی اگر پوست کیسه بیضه حذف نشده باشد، ریسک تحلیل رفتن پوست یا آسیب به آن وجود دارد.

عمل ارکیدکتومی بسیار ساده است و با بیهوشی عمومی یا موضعی انجام می‌شود. در این عمل، جراح با ایجاد شکافی ۲٫۵ سانتی‌متری در وسط بیضه کار را شروع می‌کند. سپس طناب منوی یا همان دستگاه تولیدمثل مردانه بسته می‌شود و برای جلوگیری از خون‌ریزی هم اطراف آن بخیه‌هایی قوی می‌زنند.

بعد از این مرحله هم طناب منوی را می‌بُرند و بیضه‌ها را برمی‌دارند. بستن شکاف ایجاد‌شده در بیضه هم با بخیه‌هایی انجام می‌شود که قابلیت جذب در بدن دارند و به‌طور خودبه‌خود از بین می‌روند. این عمل در اتاق جراحی حدود 30 تا 60 دقیقه طول می‌کشد. فرد تحت جراحی عمومی عمل می‌شود و به همین‌خاطر هیچ دردی را در طی فرایند احساس نخواهد کرد.

استفاده از بی‌حسی موضعی باعث سِرشدن پوست بیضه و خود آن می‌شود. بنابراین دردی احساس نمی‌شود. البته بعضی از بیماران در هنگام تزریق آمپول بی‌حسی کمی درد احساس می‌کنند که چندان جدی نیست.

 • روند مراقبتی بعد از جراحی خارج کردن بیضه‌ها چگونه است؟
 1. پس از گذشت چند ساعت از جراحی ارکیکتومی قادر خواهید بود به خانه یا اتاق خود در هتل بروید.
 2. باید پس از جراحی یک دوست یا یکی از اعضای خانواده به عنوان همراه داشته باشید.
 3. بمنظور کاهش درد و تورم ، بسته یخ را بر ناحیه کشاله ران به مدت 24 الی 48 ساعت نخست، قرار دهید.
 4. آب فراوان بنوشید و از مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار و الکلی اجتناب کنید.
 5. فعالیت‌های خود را محدود کنید: از انجام رابطه جنسی ، جابجایی وسایل سنگین و ورزش تا زمانی که از جانب جراحتان جهت انجام این قبیل فعالیت‌ها اجازه نیافته‌اید، خودداری نمایید.
 6. خونریزی ممکن اما نادر است همچنین امکان ایجاد عفونت وجود دارد، اما جهت احتیاط و به منظور جلوگیری از عفونت ممکن است به شما انتی بیوتیک داده شود.
 7. برش‌ها را تمیز و خشک نگه داری کنید، ناحیه را با دقت تمیز کنید و هنگام استحمام پانسمان خود را تعویض نمایید.
 8. پس از جراحی ممکن است نشانه‌های مختلفی ناشی از تغییرات هورمونی، از جمله کاهش میل جنسی، گرگرفتگی، افزایش وزن به مرور زمان، نوسانات خلق و خو یا افسردگی، و خستگی را تجربه نمایید. پس بهتر است در اولین فرصد بعد از بهبودی جهت شروع هورمون‌تراپی به پزشک متخصص غدد مراجعه کنید.
 9. زنان ترنسی که تحت هورمون درمانی جایگزین می‌باشند، پس از جراحی ارکیکتومی ممکن است نیازمند تنظیم دوز هورمون باشند.
 • اهداف جراحی تغییرجنس در ترنس های زن (MTF)
 1. حفظ توانایی ارگاسم.
 2. دستیابی به عمق کافی واژن.
 3. حداقل سازی و پنهان سازی اسکار (جای برش).
 4. خلق واژن جدید که از لحاظ ظاهر و بطور کلی واقع بینانه باشد.
 5. کوتاه نمودن پیش‌آبراه به همراه خلق ورودی پیش‌آبراه که موجب جریان ادراری رو به پایین [در موقعیت زنانه] می‌شود.
 6. حذف کامل بافت نعوظی (جهت اجتناب از باریک و تنگ شدن ورودی و جلوافتادگی پیش آبراه هنگام برانگیختگی جنسی)
 7. خلق نقطه G حساس و آلت تناسلی زنانه قابل قبول از لحاظ زیبایی شناختی، شامل کلیتوریس، لب‌های کوچک و بزرگ آلت زنانه، و ورودی واژن.
 • چه ارتباطی بین واژینوپلاستی و ارگاسم بعد از جراحی وجود دارد؟

بسیاری از افراد متقاضی انجام عمل تطبیق جنسیت مرد به زن نگران ارگاسم حین رابطه جنسی بعد از جراحی هستند. آن‌ها می‌خواهند بدانند که بعد از انجام این عمل می‌توانند اوج لذت‌ جنسی یا همان ارگاسم را احساس کنند یا نه؟!

پاسخ این است که امکان رسیدن به ارگاسم بعد از عمل امکان پذیر است.جراحان هنگام انجام جراحی واژینوپلاستی و ایجاد یک واژن جدید برای فرد ترنس با استفاده از کلاهک پنیس موجود در بدن شخص و عصب‌های متصل به آن و حفظ کامل عصب‌ها و حسی که در گلانس آلت مردانه وجود دارد آن را به کلیتوریس برای شخص تبدیل می‌کنند و این بخش جدیدی که تازه وارد بدن فرد شده است دارای احساس لامسه و جنسی است و از طریق تحریک آن، امکان رسیدن به ارگاسم و اوج لذت جنسی برای شخص همچنان وجود خواهد داشت.

 • تا چند روز بعد از واژینوپلاستی باید در  بیمارستان اقامت داشت؟

بطور متوسط بیشتر بیماران بعد از جراحی واژینوپلاستی تقریبا بین 5 تا 7  روز در بیمارستان اقامت دارند و  بیشتر این زمان را در تخت‌خواب استراحت می‌کنند تا موقعی که پزشک بعد از انجام معاینات اجازه دهد شخص از تخت با کمک فرد همراه خارج شود. استراحت خوب باعث می‌شود تا پیوند پوست در اطراف بافت واژن رشد کند. برای بهبود بهتر واژن و مسدود نشدن کانال واژن ایجاد شده معمولا از باندی فشاری در قسمت بیرونی و درونی واژن استفاده می‌کنند. بعد از برداشتن باندهای بیرونی و درونی واژن، بیشتر افراد بهبود پیدا می‌کنند و از بیمارستان مرخص می‌شوند.

امکان باز و بسته‌شدن واژن هم دو هفته بعد از عمل تطبیق جنسیت (اصلاح جنس) مرد به زن مقدور می‌شود.

بعد از معاینه پزشک و بررسی‌های لازم اگر روند بهبودی شخص مناسب باشد، شخص از بیمارستان می‌شود اما مراقبت‌های بعد از عمل بسیار مهم هست که قبل از ترخیض روش صحیح دیلاته کردن به شخص آموزش داده می‌شود و تعداد دفعات تکرار و روزهای انجام آن به فرد گفته می‌شود و بسیار ضروری است که شخص برای داشتن واژنی زیبا و طبیعی و جلوگیری از مسدود شدن کانال واژن حتما دیلاتیشن را به طور منظم و دقیق انجام دهد.

 • چگونه برای انجام جراحی واژینوپلاستی آماده شویم؟

قبل از عمل واژینوپلاستی، بهتر است بیمار آمادگی‌های زیر را پیدا کند.

 1. قبل از انجام جراحی بهتر است با عمل الکترولیز، موهای ناحیه تناسلی مردانه زدوده شود زیرا قرار است از پوست این نواحی برای ساخت کانال واژنی استفاده شود. اگر داخل واژن، مو رشد کند احتمال بروز مشکلات بهداشتی و عفونت قوت خواهد گرفت. پس باید موی ناحیه پوست آلت تناسلی مردانه از بین برود.
 2. اگر فرد سیگاری است باید تلاش خود را برای ترک سیگار قبل از عمل به کار‌گیرد. استعمال سیگارهای عادی یا سیگار الکترونیکی یا هر مادهٔ دیگری که حاوی نیکوتین است باعث کاهش گردش خون در ناحیهٔ تناسلی می‌شود و دوره نقاهت بعد از عمل را به تعویق می‌اندازد. اگر فرد به‌تازگی سیگاری شده باشد، از او آزمایش ادراری می‌گیرند که مشخص می‌کند، امکان ترک کامل برای او وجود دارد یا خیر. یک ماه طول می‌کشد تا نیکوتین از بدن فرد به‌طور کامل خارج شود.
 3. کاهش وزن هم از کارهای دیگری است که قبل از عمل اصلاح جنس از مرد به زن بهتر است در نظر گرفته شود. بهتر است که افراد چاق قبل از انجام این عمل، وزن خود را کاهش دهند. کاهش وزن هم روند جراحی را ساده‌تر و هم به بهبودیافتنِ سریع‌تر بعد از عمل کمک می‌کند.

(منبع : شبکه جامع هلپ‌ترنس‌سنتر، مترجم: سعید.ش)

اگر در رابطه با جراحی‌های تغییرجنس ترنس‌های مرد به زن و مخصوصا جراحی ناحیه تناسلی و واژینوپلاستی، احتیاج به کمک و راهنمایی دارید حتما با دریافت نوبت به مطب خانم دکتر الهه افشاری مراجعه کنید تا بتوانید در محیطی آرام و راحت و بدون ترس و استرس و خجالت سوالات و مشکلات خود را بیان کنید و راهنمایی‌های لازم را همانند مشاهده نمونه جراحی‌ها دریافت کنید.

برای رزرو نوبت و دریافت مشاوره و کسب آگاهی بیشتر و دریافت هزینه‌های عمل حتما با ما در ارتباط باشید و یا با شماره 02122759036 تماس حاصل فرمایید.