واژینکتومی

 • واژینکتومی چیست؟ چگونه انجام می‌شود؟

واژینکتومی یکی از جراحی‌های تطبیقی مردان ترنس است! همان‌طور که می‌دانیم مردان ترنس با اندام تناسلی زنانه متولد می‌شوند پس یعنی آناتومی پایین تنه آن‌ها زنانه است و اجزا و اعضا زنانه در بدن خود دارند مانند رحم، تخمدان‌ها، لوله‌های فالوپ، مدخل و کانال واژن.

که هرکدام از این اندام‌ها و اعضا زنانه طی جراحی‌های لازم، تخلیه رحم و تخمدان‌ها و واژینکتومی، برداشته می‌شوند.

اگر خودمان را جای یکی از این عزیزان مرد ترنس بگذاریم و در شرایط روحی و فکری آن‌ها خودمان را متصور شویم ما هم دوست نداریم ناحیه تناسلی‌ای داشته باشیم که برای ما نیست و حتی فکر کردن به آن هم ما را اذیت می‌کند. آن هم ناحیه و مسیری که نقش و کاربرد جنسی دارد و می‌تواند دردسرهای زیادی را برای‌شان ایجاد کند.

حال ما با انجام جراحی‌ها می‌آیم و به این عزیزان کمک می‌کینم تا ذره ذره به آنچه که می‌خواهند و آن تصویر ذهنی که از خود دارند نزدیک شوند.

یکی از جراحی‌های مهم برای مردان ترنس جراحی واژینکتومی یا تخلیه و بستن واژن است.

واژینکتومی مرد ترنس

 • اما این جراحی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

واژینکتومی به جراحی گفته می‌شود که در طی عمل، کانال واژن به طور کامل برداشته می‌شود و سپس دیواره‌های آن بهم دوخته می‌شود و ناحیه واژن بسته می‌شود و دیگر ناحیه برای دخول وجود نخواهد داشت و از ظاهر بیرونی نیز فقط مجرای ادراری قابل مشاهده است.

جراحی واژینکتومی رو می‌توان همزمان با دیگر جراحی‌های تطبیقی از جمله همزمان با جراحی تخلیه رحم و تخمدان‌ها و یا همزمان با انجام جراحی بازساری آلت تناسلی به فرم مردانه انجام داد.

اگر بخواهیم کمی علمی‌تر واژینکتومی رو مورد بررسی قرار دهیم می‌توان اینطوری گفت که در اصل جراحی واژینکتومی از دو مرحله به نام‌های کولپکتومی و کولپوکلیسیس تشکیل شده؛ که هرکدام از این دو مورد دقیقا به چه مفهومی هستن؟

کولپکتومی یعنی تخلیه بافت گوشتی و مخاطی کانال واژن و کولپوکلیسیس هم یعنی بهم دوختن دیواره‌های آن ناحیه بعد از تخلیه و برداشتن بافت که به طور کلی از ارگان‌های لگنی نیز حمایت می‌شود.

اکثر افراد بر این باورند که جراحی واژینکتومی جراحی خطرناک و پر ریسکی است که ممکن باعث عفونت‌های مکرر و ایجاد اذیت در آن ناحیه شود اما اگر این کار توسط پزشکی ماهر و متخصص در این زمینه انجام شود ریسک جراحی به حداقل ممکن می‌رسد و مشکلی بعد از عمل پیش نمی‌آید و رضایت افراد بعد از عمل بسیار بالا می‌رود و فرد نسبت به خودش و بدنش احساس بهتری خواهد داشت و طبق بررسی‌های انجام شده در مورد این جراحی دریافته‌اند که به آن اندازه که افراد متصور هستن خطرناک نیست و حتی ممکن است ریسک‌های احتمالی مرتبط به جراحی افزایش طول پیشابراه در جراحی‌های متودیوپلاستی و فالوپلاستی را کاهش دهد.


خانم دکتر الهه افشاری یکی از مجرب‌ترین جراحان تهران در زمینه جراحی مربوط به زنان و به بچه‌های ترنس، تکنیک واژینکتومی بی‌عیب و نقصی را برای به حداقل رساندن خون‌ریزی به کار می‌گیرد که با از بین رفتن ترشحات واژینال و بهبود خون‌رسانی به پیشابراه که ماحصل دوختن دیواره‌های واژن بهم است ناحیه جراحی به خوبی بهبود پیدا می‌کند.

تخلیه و بستن واژن

 • اما حین جراحی واژینکتومی چه اتفاقی می‌افتد؟

جراحی واژینکتومی جراحی سنگینی نبوده و طول مدت زمان جراحی بین دو الی سه ساعت بیشتر نیست و بعد از آن شخص چند ساعتی را در اتاق ریکاوری سپری می‌کند و مدت زمان بستری در بیمارستان پس از جراحی یک روز است.

پس از ورود شخص به اتاق عمل، توسط تیم بیهوشی شخص بیهوش می‌شود و جراح اقدامات لازم را شروع می‌کند و با استفاده از ابزارهای لازم مانند اسپکلوم ناحیه واژن را باز نگه می‌دارد و سپس جراح بافت واژن را برش می‌زند و بافت مخاطی واژن را با کوتر یا لیزر به دقت جدا کرده و تخلیه می‌کند و بعد با استفاده از نخ بخیه مناسب و پس از تخلیه کانال واژن و بافت بافت واژن دیواره‌های اطراف آن را بهم بخیه می‌زند و کانال واژن و ورودی واژن را می‌بنند و بعد در صورت نیاز از درین و سوند استفاده می‌شود و پانسمان‌های لازم انجام شده و شخص به اتاق ریکاوری منتقل می‌شود.

جداسازی بافت واژن و تخلیه کانال واژن

واژینکتومی جراحی است که می‌توان همزمان با دیگر جراحی‌های مثل تخلیه رحم و تخمدان‌ها و یا جراحی بازسازی ناحیه تناسلی انجام شود که مزیت‌های مانند کوتاه تر شدن دوره نقاهت، یکبار به اتاق عمل رفتن و بیهوشی گرفتن و... اشاره داشت.

البته لازم به ذکر است که جراحی واژینکتومی رو برحسب انتخاب به صورت جداگانه و یک عمل مجزا نیز می‌توان انجام داد و هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند شاید برخی از افراد دوست نداشته باشند به زودی زود جراحی ناحیه تناسلی رو به طور کامل انجام دهند ولی برای راحتی از دغدغه‌های فکری و گاهاً اذیت‌های روانی از بابت ناحیه واژن تصمیم بگیرند فقط جراحی تخلیه و بستن واژن را انجام دهند و بعدها تصمیم به انجام جراحی بازسازی ناحیه تناسلی بگیرند که البته باید حتما توجه شود همراه این جراحی حتما جراحی جابجایی و تغییر مکان دهانه پیشابراه نیز همزمان با جراحی تخلیه و بستن واژن صورت بگیرد تا بروز عفونت‌های ادراری را به حداقل برساند که این کار توسط خانم دکتر افشاری به بهترین نحو و عالی‌ترین نتیجه انجام می‌شود.

 • آیا می‌شود بدون انجام جراحی تخلیه رحم و تخمدان‌ها جراحی واژینکتومی (تخلیه و بستن واژن) را انجام داد؟

نکته مهمی که حتما باید مورد توجه قرار بگیرد این است که نمی‌توان بدون انجام جراحی تخلیه رحم و تخمدان‌ها جراحی واژینکتومی را انجام داد زیرا که حین تخلیه و خارج کردن رحم و تخمدان‌ها به روش لاپاراسکوپی اعضا جدا شده از درون بدن از طریق کانال واژن خارج می‌شوند و اگر ابتدا جراحی واژینکتومی انجام شد دیگر این امر میسر نیست پس بهتر است اینطور گفت که پیش نیاز انجام جراحی واژینکتومی انجام حتمی جراحی هیسترکتومی توتال است.

 • چرا مردان ترنس باید جراحی واژینکتومی را انجام دهند؟

از جمله دلایلی که توصیه می‌شود جراحی واژینکتومی در مردان ترنس انجام شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 1. از بین رفتن ترشحات واژینال؛
 2. عدم نیاز به معاینه سالیانه و انجام آزمایشاتی مانند پاپ اسمیر؛
 3. جلوگیری از ابتلا به سرطان واژن؛
 4. از بین رفتن درد و اذیت‌های مربوط به دستگاه تناسلی زنانه؛
 5. از بین رفتن و رهایی از دغدغه‌های فکری و آرام شدن از لحاظ روانی.
 • قبل از انجام جراحی واژینکتومی چه کارهایی باید انجام شود؟
 1. حداقل از 12 ساعت قبل از عمل ناشتا باشید.
 2. روز قبل از عمل یک شیشه روغن کرچک میل کنید تا محتویات روده به خوبی تخلیه شود.
 3. قبل از مراجعه به بیمارستان حتما حمام کرده و ناحیه تناسلی خود را به خوبی شیو کنید.
 4. تمام دستورات پزشک خود را و آماده سازی‌های مدارک مورد نیاز را تا قبل از مراجعه به بیمارستان انجام دهید.
 • ریکاوری پس از جراحی واژینکتومی

جراحی واژینکتومی در کل دوره نقاهت طولانی ندارد و شما خیلی زود می‌توانید به انجام کارهای عادی و روزمره‌اتان بپردازید.

معمولا مدت زمان بستری در بیمارستان بعد از انجام این جراحی یک روز است اما اگر همراه با جراحی‌های دیگر انجام شود و باتوجه به شرایط عمومی شخص ممکن است مدت زمان بستری در بیمارستان متفاوت شود.

ممکن است تا چند روز ابتدایی بعد از عمل واژینکتومی در نشستن برای طولانی مدت محدودیت داشته باشید و در ناحیه جراحی احساس ناراحتی کنید پس بهتر است تا وقتی بطور کامل اذیت‌هایتان برطرف نشده خود را برای نشستن به مدت طولانی خسته نکنید.

در مورد انجام ورزش‌هایی مانند شنا، دوچرخه سواری، بدنسازی و ... بهتر است حتما با پزشک خود مشورت کنید و تا موقعی که ایشان نگفته‌اند از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید.

 • آیا بعد از جراحی واژینکتومی درد زیادی خواهیم داشت؟

افرادی که عمل واژینکتومی انجام می‌دهند تا حدودی درد دارند، اما معمولا طی چند روز بعد از عمل از شدت درد به میزان چشمگیری کاسته می‌شود. البته اگر به مدت طولانی بنشینید و فعالیت‌هایی نظیر دوچرخه‌سواری یا اسب‌سواری انجام دهید ممکن است به مدت طولانی‌تری احساس درد کنید.

 • آیا بعد از جراحی واژینکتومی سوند و درین داریم؟ تا چه مدت؟

در مورد سوند می‌توانم بگویم بله حین و بعد از جراحی واژینکتومی شما سوند خواهید داشت اما چند ساعت بعد از به بخش رفتن و در صورت نرمال و طبیعی بودن شرایط شما سوند کشیده خواهد و شما می‌توانید خودتان به دستشویی رفته و ادرار کنید که البته معمولا چند ادرار اول بعد از کشیدن سوند با سوزش همراه است که طبیعی است و جای نگرانی نیست.

در مورد درین اما در همه بیماران لازم نیست مگر اینکه شرایط خاصی پیش آید این جراحی در اکثر مواقع بدون گذاشتن درین انجام می‌شود و مشکلی نیز به وجود نخواهد آمد.

لازم به توجه هست که شما عزیزان می‌توانید جراحی‌های تخلیه رحم و تخمدان‌ها و واژينكتومي را به صورت همزمان پیش خانم دکتر الهه افشاری انجام دهید و بهترین نتیجه را دریافت کنید و نیز باید توجه کرد که انجام جراحی‌ها به صورت تکی و جداگانه با بهترین کیفیت نیز امکان پذیر می‌باشد.

اگر شما هم یکی از عزیران ترنس هستید و قصد انجام جراحی واژینکتومی را دارید ولی در انتخاب پزشک سردرگم هستید حتما با دریافت نوبت به خانم دکتر الهه افشاری مراجعه کنید. ایشان سابقه‌ی درخشان و موفقی در این زمنیه دارند و ما برای شما جراحی‌ای با حداقل ریسک و عوارض و بهترین نتیجه را تضمین می‌کنیم.

برای رزرو نوبت و دریافت مشاوره و کسب آگاهی بیشتر و دریافت هزینه‌های عمل حتما با ما در ارتباط باشید و یا با شماره 02122759036 تماس حاصل فرمایید.