هیسترکتومی

هیسترکتومی یعنی جراحی که منجر به خارج کردن رحم می‌شود این جراحی می‌تواند شامل خارج کردن رحم همراه با تخمدان باشد یا این که رحم به تنهایی خارج شود و تخمدان باقی بماند.

درآوردن رحم به دو روش جراحی لاپاراتومی و لاپاراسکوپی قابل انجام است که بسته به صلاح دید پزشک هر کدام از دو روش را می‌توانیم انجام دهیم .

 • کاربرد رحم و تخمدان در بدن

رحم عضو زایایی و نقش تولید مثل را بر عهده دارد. همچنین محل رشد جنین می‌باشد که در داخل لگن قرار دارد. تخمدان ها در دوطرف رحم واقع شده‌اند و واژن یک لوله‌ای است که از دهانه رحم شروع شده و به سطح بدن می‌رسد. در ضمن هر ماه یک بار لایه داخلی رحم یا آندومتر ریزش کرده و خونریزی ماهیانه اتفاق می‌افتد.

بنابراین وقتی رحم خانمی خارج می‌شود آن خانم دیگر حامله و پریود نمی‌شود و عادت ماهانه‌اش قطع می‌شود.

تخمدان اهمیت ویژه‌ای دارد. تخمدان، هورمون‌های زنانه برای بیمار تولید می‌کند بنابراین اگر ما رحم را خارج کنیم و تخمدان را نگه داریم بیمار هورمون‌های زنانه و سیستم بدنی‌ش مانند قبل برایش باقی می‌ماند، میل جنسی‌ش تغییر نمی‌کند، یائسه نمی‌شود و گر نمی‌گیرد

 • دلایل برداشتن رحم
 1. آندومتریوز.
 2. سرطان رحم.
 3. افتادگی رحم.
 4. فیبروم رحمی.
 5. سرطان تخمدان.
 6. سرطان دهانه رحم.
 7. بیماری‌های التهابی لگن.
 8. عدم کنترل خونریزی‌ها با دارو.
 9. ایجاد تغییرات سلولی در بافت رحم. • انواع مختلف هیسترکتومی
 1. هیسترکتومی توتال (کامل) : در این جراحی تمام رحم شامل دهانه رحم برداشته می‌شود و رایج ترین نوع جراحی است. تخمدان‌ها ممکن است بسته به شرایط برداشته شوند.
 2. هیسترکتومی ساب توتال (بخشی از رحم) : تنها بخش بالایی رحم برداشته می‌شود. دهانه رحم دست نخورده باقی می‌ماند. تخمدان‌ها ممکن است بسته به شرایط برداشته شوند.
 3. هیسترکتومی رادیکال (گسترده) :در این جراحی تمام رحم، دهانه رحم، بافت دو طرف دهانه رحم و بخش بالایی واژن برداشته می‌شوند. هیسترکتومی گسترده اغلب برای درمان انواع خاصی از سرطان مانند سرطان گردنه رحم انجام می‌شود. لوله‌های رحم و تخمدان‌ها ممکن است بسته به شرایط برداشته شوند.
 • اقدامات قبل  از عمل هیسترکتومی
 1.  بیمار باید یک شب قبل از انجام جراحی بستری شود.
 2. داروهایی را به منظور پاک سازی روده مصرف نماید تا نفخ روده کاهش یابد.
 3.  هشت ساعت بعد از عمل بیمار می‌تواند نوشیدن مایعات سبک را شروع، سپس اقدام به راه رفتن نماید.
 • مراقبت های پس از جراحی هیسترکتومی
 1. عدم انجام فعالیت‌های سنگین
 2. نباید تا 2 ماه رابطه‌ی جنسی داشته باشید. ( بعد از آن با مشورت پزشک مشکلی نیست. )
 3. نیاز به استراحت مطلق نیست و پزشک از شما می‌خواهد تا جایی که برای‌تان مقدور هست راه بروید.


اگر شما هم نیاز به انجام عمل هیسترکتومی دارید پیشنهاد می‌کنیم با مطب خانم دکتر افشاری تماس بگیرید. خانم دکتر افشاری با بیش از ده‌ها سال سابقه عمل هیسترکتومی توانایی خاصی در انجام این عمل با کمترین عوارض جانبی دارند.

برای رزرو نوبت و دریافت مشاوره و کسب آگاهی بیشتر و دریافت هزینه عمل حتما با ما تماس حاصل فرمایید.