عوامل مختلفی سبب ایجاد شدن استریا یا همان ترک‌های پوستی هستند اما مهم‌ترین علت ایجاد آن‌ها در اثر نازک شدن لایه اپیدرم و لایه درم پوست که در  اغلب موارد به شکل بریدگی ظاهر می‌شوند و معمولا در نواحی باسن، شکم، ران و سینه‌ها ایجاد می‌شوند.

در زمان بلوغ ترک‌های پوستی (استریا) در نواحی باسن، ران‌ها و سینه‌ها ایجاد می‌شوند، در زمان و دوران حاملگی این ترک‌ها نیز بروز می‌کنند اما بیشتر در نواحی شکم و سینه‌ها و کمتر ران‌ها تحت تاثیر قرار می‌دهند.

ترک‌های پوستی در آقایان نیز ایجاد می‌شوند ولی در خانم‌ها بسیار شایع‌ترهستند.

ترک‌های پوستی ایجاد شده در نواحی مختلف بدن به دلیل کشیدگی‌های ناگهانی پوست در دوران بارداری و یا چاقی و لاغری‌های مکرر است که این کشیدگی‌های پوستی سبب کاهش فیبرهای کلاژن و الاسیتن پوست می‌شود که نتیجه کاهش فیبرها و از بین رفتن حالت الاستین پوست، بروز ترک خوردگی در آن نواحی است.

در زمان بروز این ترک‌ها رنگ آن‌ها قرمز متمایل به بنفش است که با گذشت زمان سفید و تقریبا همرنگ پوست می‌شوند.

استریاها و ترک‌های پوستی ایجاد شده در دوران بارداری معمولا از بعد از ماه چهارم یا پنجم ایجاد می‌شوند.

ترک‌های پوستی حتی ممکن است پس از زایمان نیز ایجاد شوند. در بعضی از افراد اولین بارداری بدون ایجاد ترک‌های پوستی طی می‌شود ولی در بارداری‌های بعدی بیمار دچار این مشکل خواهد شد.

 • علل ایجاد ترک‌های پوستی (استریا)

در بعضی از افراد این ترک‌ها می‌تواند ریشه در ژنتیک آن‌ها داشته باشد.

اما دلیل عمده ایجاد و بروز استریا را بارداری، شیردهی، تغییرات وزنی شدید اعلام کرده‌اند.

تغییرات هورمونی است که سبب عدم تعادل در فیبروبلاست‌ها (سلول‌های تولید کننده الاستین و کلاژن) می‌شود که این امر منجر به کاهش تعداد و کیفیت فیبرهای کلاژن و الاستین می‌گردد. در نتیجه پوست فیبرهای کلاژن، دچار پارگی شده و پوست حالت ترک خوردگی پیدا می‌کند.

افرادی که ورزشکار هستند و بدنسازی انجام می‌دهند در ناحیه شانه و بازو امکان دارد ترک خوردگی ایجاد شود .

البته مصرف طولانی مدت داروهای کورتیکواسترویید و داروهای کورتونی می‌تواند سبب به وجود آمدن استریاها شود.

 • کدام نواحی بدن بیشتر درگیر استریا یا ترک‌های پوستی می‌شود؟
 1. شکم.
 2. سینه‌ها.
 3. لگن.
 4. ران.
 5. پهلو.
 6. باسن.
 • راه‌های درمان ترک‌های پوستی یا striae

اگر به هر دلیلی در پوست خود شاهد خطوط استرچ مارک شدید، بدون نگرانی می‌توانید اقدام به درمان نمایید. خوشبختانه روش‌های فراوانی بر اساس میزان و شدت ضایعه برای درمان استرچ مارک وجود دارد که به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم نمود.

 1. درمان دارویی.
 2. درمان با لیزر.
 3. کربوکسی تراپی.
 4. آر اف (RF) فرکشنال.
 5. پی آر پی (PRP) همان سلول درمانی.

این روش یکی از بهترین و کم هزینه‌ترین روش‌های درمان ترک پوستی بعد از زایمان می‌باشد. این عمل باعث ایجاد مویرگ‌های جدید در ناحیه تحت درمان می‌شود. که این عمل باعث، افزایش گردش خون و مقدار مواد مغذی و اکسیژن در ناحیه‌ای که استریا دارد می‌شود.این مسئله باعث کلاژن سازی و ترمیم پوست در نواحی ترک حاملگی می‌شود.


اگر قصد انجام درمان و از بین بردن ترک‌های پوستی و یا استریاهای نواحی مختلف بدنتان را دارید پیشنهاد می‌کنیم به شما عزیزان روش کربوکسی تراپی را انتخاب کنید، حتما طی یک جلسه به مطب خانم دکتر الهه افشاری، جراح زنان و زیبایی، مراجعه نمایید و تمامی سوالات خود را از ایشان بپرسید. ایشان دوره‌های تکمیلی جراحی‌های ترمیمی و زیبایی زنان را در آمریکا به اتمام رسانده‌اند.


سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

برای رزرو نوبت و دریافت مشاوره و کسب آگاهی بیشتر و دریافت هزینه عمل حتما با ما تماس حاصل فرمایید.