تست HPV

عفونت HPV یک عفونت ویروسی است که معمولاً باعث رشد زگیل‌هایی روی پوست یا غشای مخاطی می‌شود. بیش از 100 نوع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) وجود دارد. برخی از انواع عفونت HPV باعث ایجاد زگیل می‌شوند و برخی نیز می‌توانند باعث ایجاد انواع مختلفی از سرطان شوند. بیشتر عفونت‌های HPV منجر به سرطان نمی‌شوند. اما برخی از انواع HPV های دستگاه تناسلی می‌توانند باعث سرطان بخش پایینی رحم که به واژن وصل می‌شود (گردن رحم) شوند.


 • آزمایش HPV چیست و تفاوت آن با تست پاپ اسمیر چیست؟

یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مقاربتی، بیماری HPV است و همه افرادی که رابطه‌های جنسی دارند برای پیشگیری از این ویروس می‌توانند به صورت دوره‌ای آزمایش HPV را انجام دهند.

آزمایش پاپ اسمیر نوعی بررسی سلولی برای شناسایی تغییرات احتمالی سلول‌های دهانه‌ی رحم است و آزمایش HPV تشخیص وجود ویروس پاپیلوما (یا زگیل تناسلی) در این بافت است.

درواقع این آزمایش برای تشخیص ویروس HPV است نه تغییرات یاخته‌ای یا سلولی. جالب است بدانید این آزمایش بر روی همان نمونه پاپ اسمیر انجام می‌شود و نیازی به گرفتن نمونه جداگانه وجود ندارد. در نتیجه با توجه به صلاح دید پزشک متخصص زنان می‌توانید همزمان هم آزمایش پاپ اسمیر و هم آزمایش HPV را با یک بار نمونه‌گیری انجام دهید. به انجام همزمان تست پاپ اسمیر و تست HPV که به آن co-testing می‌گویند و روشی برتر برای یافتن زود هنگام سرطان دهانه ی رحم در زنان بالای ۳۰ سال می‌باشد.

 • انجام آزمایش HPV دو حالت دارد؛
 1. آزمایش HPV را انجام دهید و تست پاپ اسمیر 12 ماه بعد انجام شود.
 2.  حالت دوم این است که آزمایشی برای پیدا کردن نوع ویروس HPV انجام شود.

آزمایش HPV را باید زمانی انجام بدهیم که ویروس HPV از طریق بریدگی، سایش یا پارگی کوچک در پوست شما وارد بدن شما شده باشد چراکه در درجه اول ویروس از طریق تماس پوستی وارد بدن شما می‌شود.

اگر ویروس HPV در قسمت ناحیه تناسلی و مقعد نفوذ کند و این نواحی را عفونی کند، زگیل تناسلی به وجود می‌آید. HPV از شایع‌ترین عفونت‌هایی است که حاصل رابطه جنسی می‌باشد و به دلیل داشتن انواع مختلف هریک بخش‌های مختلفی از بدن انسان را مانند دست، پا، دهان، مقعد و واژن درگیر می‌کنند.

 • علائم HPV

در بیشتر موارد، سیستم ایمنی بدن شما قبل از ایجاد زگیل، عفونت HPV را شکست می‌دهد. وقتی زگیل‌ها ظاهر می‌شوند، بسته به نوع HPV، از نظر ظاهری متفاوت هستند.

زگیل‌های تناسلی : این زگیل‌ها به شکل زخم‌های صاف، برجستگی‌های کوچک گل کلمی یا برآمدگی‌های کوچک ساقه مانند ظاهر می‌شوند.

در خانم‌ها، زگیل‌های تناسلی عمدتاً روی فرج مشاهده می‌شوند اما می‌توانند در نزدیکی مقعد، گردن رحم یا واژن نیز ایجاد شوند.

در مردان، زگیل‌های تناسلی روی آلت تناسلی مردانه و کیسه بیضه یا اطراف مقعد ظاهر می‌شوند.

زگیل‌های تناسلی به ندرت باعث ناراحتی یا درد می‌شوند، هرچند ممکن است حس خارش یا حساسیت داشته باشند.

 • علل بروز HPV

عفونت HPV زمانی ایجاد می‌شود که ویروس معمولاً از طریق بریدگی، سایش یا پارگی کوچک در پوست شما وارد بدن شما می‌شود. ویروس در درجه اول از طریق تماس پوست به پوست منتقل می‌شود. عفونت HPV تناسلی از طریق مقاربت جنسی، رابطه جنسی مقعدی و سایر تماس‌های پوست به پوست در ناحیه دستگاه تناسلی ایجاد می‌شود. برخی از عفونت‌های HPV که منجر به زخم‌های دهان یا قسمت فوقانی دستگاه تنفسی می‌شوند از طریق رابطه جنسی دهانی ایجاد می‌شوند.

 اگر باردار هستید و مبتلا به عفونت HPV همراه با زگیل‌های تناسلی می‌باشید، ممکن است کودک شما به این عفونت مبتلا شود. ندرتاً، عفونت ممکن است باعث رشد توده غیر سرطانی در حنجره کودک شود. زگیل‌ها واگیر هستند. آن‌ها می‌توانند از طریق تماس مستقیم با یک زگیل گسترش یابند. زگیل‌ها می‌توانند زمانی که شخصی چیزی را که قبلاً زگیل را لمس کرده است لمس کند نیز گسترش یابند .

 • عوامل خطر HPV
 1. تعداد شرکای جنسی: هرچه تعداد شریک جنسی شما بیشتر باشد احتمال ابتلا به عفونت HPV دستگاه تناسلی بیشتر می‌شود. داشتن رابطه جنسی با یک شریک که دارای چندین شریک جنسی می‌باشد نیز خطر را افزایش می‌دهد.
 2. سن: زگیل‌های رایج بیشتر در کودکان رخ می‌دهند. زگیل‌های تناسلی بیشتر در نوجوانان و جوانان رخ می‌دهند.
 3. سیستم ایمنی ضعیف شده: افرادی که سیستم ایمنی بدن‌شان ضعیف شده است بیشتر در معرض خطر عفونت HPV هستند. سیستم ایمنی می‌تواند از طریق ایدز /HIV  یا داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن که پس از پیوند عضو استفاده می‌شوند، تضعیف شود.
 4. پوست آسیب دیده : نواحی از پوست که سوراخ یا باز شده‌اند بیشتر مستعد ابتلا به زگیل‌های رایج هستند.
 5. تماس فردی : لمس زگیل‌های یک شخص یا محافظت نکردن از خود قبل از تماس با سطوحی که در معرض HPV قرار گرفته اند - مانند حمام عمومی یا استخر - ممکن است خطر ابتلا به HPV را افزایش دهند.سه واکسن HPV توسط سازمان غذا و دارو تأیید شده اند. جدیدترین مورد گارداسیل 9  بود که برای محافظت در برابر سرطان گردن رحم و زگیل‌های تناسلی در افراد سنین 9 تا 45 ساله تأیید شده است. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) ، واکسیناسیون معمول HPV را برای دختران و پسران 11 و 12 ساله توصیه می‌کنند، اگرچه ممکن است زودتر در سن 9 سالگی انجام شود. برای دختران و پسران، ایده‌آل است که قبل از تماس جنسی و قرار گرفتن در معرض HPV، واکسن را دریافت کنند. تحقیقات نشان داده‌اند که دریافت واکسن در سنین جوانی به شروع زود هنگام فعالیت جنسی ارتباطی ندارد. زمانی که شخصی به HPV آلوده شود، واکسن ممکن است به اندازه پیش از عفونت مؤثر نباشد یا ممکن است کلا کار نکند. به علاوه، پاسخ به واکسن در سنین جوان‌تر نسبت به سنین مسن‌تر بهتر است.

اما اگر قبل از آلوده شدن به فرد واکسن زده شود، می‌تواند از بیشتر موارد سرطان دهانه رحم جلوگیری کند. اکنون مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها توصیه می‌کنند ، همه افراد 11 و 12 ساله به جای برنامه سه دوزه که قبلاً توصیه شده بود، دو دوز واکسن HPV را حداقل به فاصله شش ماه از هم دریافت کنند. نوجوانان 9 و 10 ساله و نوجوانان 13 و 14 ساله نیز می‌توانند برنامه به روز شده دو دوزه واکسیناسیون را دریافت کنند. تحقیقات نشان داده اند که برنامه دو دوزه برای افراد زیر 15 سال موثر است. نوجوانان و جوانان که مجموعه واکسن‌ها را بعداً شروع می‌کنند، در سنین 15 تا 26 سالگی، باید سه دوز واکسن را دریافت کنند. در حال حاضر مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، واکسیناسیون HPV را برای تمام افراد در سن 26 سالگی که به صورت کامل واکسینه نشده اند توصیه می‌کنند.


چنانچه شما هم دچار HPV هستید به احتمال زیاد نیاز به معاینه و تست دارید. جهت انجام معاینات و تست‌ها در محیطی امن و بدون استرس با دریافت نوبت قبلی به مطب خانم دکتر الهه افشاری مراجعه کنید.

برای رزرو نوبت و دریافت مشاوره و کسب آگاهی بیشتر و دریافت هزینه عمل حتما با ما تماس حاصل فرمایید.