این واکسن که توسط مهندسان ژنتیک و از طریق جداسازی و خالص نمودن پروتئین زگیل تناسلی یا HPV درست شده است که وقتی به عنوان واکسن به بدن فرد زده می‌شود باعث تحریک سیستم ایمنی برعلیه ویروس HPV یا زگیل تناسلی می‌شود.

در حال حاضر واکسن گارداسیل برای پیشگیری از HᏢᏙ نوع ۱۶ و ۱۸ (شایع‌ترین عوامل ایجاد سرطان دهانه رحم ) و نیز نوع ۶ و ۱۱ (شایع‌ترین عوامل ایجاد زگیل تناسلی) استفاده می‌شود.

 • ویروس HPV چیست؟

از این ویروس بیش از 200 گونه در دنیا کشف شده که در بیش از 30 نوع این ویروس از طریق جنسی و از فرد آلوده به فرد سالم منتقل می‌شود. بعضی از نوع ویروس زگیل تناسلی یا HPV از جمله نوع 16 و 18 نوع پرخطر شناخته شده‌اند و عامل 75 درصد سرطان دهانه رحم خانم می‌باشند.

 از نظر شدت شیوع بیماری‌های جنسی : زگیل تناسلی شایع‌ترین بیماری منتقل شونده جنسی در دنیا است.

این واکسن به خانم‌های 9 الی 45 ساله توصیه می‌شود و حتی در بسیاری از کشورهای پیشرفته به صورت همگانی تزریق می‌گردد.

این واکسن در خانم‌ها از ابتلا به بیماری‌های زیر حفاظت می‌کند؛

 1. سرطان دهانه رحم؛
 2. زگیل تناسلی؛
 3. سرطان مقعد؛
 4. سرطان واژن؛
 5. سرطان فرج؛
 6. سرطان آلت تناسلی؛
 7. بعضی گونه‌های سرطان سر و گردن؛
 8. زگیل پوستی و زگیل گوشتی؛
 9. زگیل‌های روی حنجره یا تارهای صوتی (پاپیلوم حنجره)؛

در مردان نیز این واکسن به افراد 9 الی 26 سال توصیه می گردد.


سه واکسن که از ابتلا به عفونت ناشی از گونه‌های بیماریزای HPV پیشگیری می‌کنند، برای مصرف در سراسر جهان دارای مجوز هستند، این سه واکسن عبارت‌اند از: گارداسیل، گارداسیل 9 و سرواریکس. هر سه واکسن از ابتلا به عفونت‌های با عامل ویروس‌های پاپیلوم انسانی جلوگیری می‌کنند. گارداسیل 9 در حال حاضر تنها واکسن HPV است که در اکثر کشورها در دسترس است.

 • چه افرادی باید واکسن گارداسیل دریافت کنند؟
 1. کودکان و بزرگسالان 9 ـ 26 سال: معمولاً توصیه می‌شود که واکسن گارداسیل در 11 یا 12 سالگی تزریق شود؛ البته واکسیناسیون را می‌توان از 9 سالگی نیز شروع کرد. واکسن گارداسیل تا 26 سالگی به کلیه افرادی که پیش از این واکسیناسیون را انجام نداده‌اند، توصیه می‌شود.
 2. بزرگسالان 27 ـ 45 سال: هرچند سازمان غذا و دارو تزریق واکسن گارداسیل را تا 45 سالگی مجاز دانسته است، اما تزریق این واکسن به کلیه افرادی که در بازه سنی 27 ـ 45 سال قرار دارند، توصیه نمی‌شود. ACIP توصیه می‌کند که پزشکان مناسب بودن تزریق واکسن گارداسیل را برای این گروه سنی بررسی کنند. تزریق واکسن گارداسیل در این بازه سنی مزایای کمتری دارد، چرا که اکثر افراد تا این سن به ویروس HPV آلوده شده‌اند.
 3. خانم‌های باردار: تزریق واکسن گارداسیل باید به بعد از زایمان موکول شود، بااین حال انجام آزمایش بارداری قبل از واکسیناسیون ضرورتی ندارد. شواهدی در دست نیست که نشان بدهد واکسن گارداسیل بر بارداری اثر می‌گذارد یا به جنین آسیب می‌زند.
 4. به طور کلی تزریق واکسن گارداسیل برای زنان باردار توصیه نمی‌شود ولی برای زنان شیرده مشکلی ایجاد نمی‌کند.
 5. تزریق برای افراد با آلرژی به مخمر، خانم‌های باردار، کودکان زیر ۹ سال و کسانی که ضعف سیستم ایمنی دارند، ممنوع است.
 6. بهترین زمان تزریق واکسن گارداسیل قبل از اولین فعالیت جنسی می‌باشد.
 • سازو کار عملکرد واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل از ابتلا به عفونت‌های ناشی از چهار نوع ویروس پاپیلوم انسانی، یعنی سویه‌های 6، 11، 16 و 18 پیشگیری می‌کند.

از آنجایی که سویه‌های 6 و 11 ویروس پاپیلوم انسانی عامل ایجاد 90 درصد زگیل‌های تناسلی هستند، تزریق واکسن گارداسیل از ابتلا به سرطان‌های دهانه رحم و زگیل تناسلی در زنان جلوگیری می‌کند.

واکسن گارداسیل از ابتلا به عفونت‌های دیگری، مانند کلامیدیا که از راه رابطه جنسی منتقل می‌شود، جلوگیری نمی‌کند و مانع بارداری نیز نمی‌شود، بنابراین داشتن رابطه جنسی ایمن پس از تزریق واکسن گارداسیل همچنان ضروری است.

 • علت تزریق واکسن گارداسیل در سن پایین

عفونت‌های HPV می‌تواند از طریق تماس پوستی مستقیم منتقل شود و ویروس‌ها معمولاً روی انگشتان، دست‌ها، دهان و ناحیه تناسلی وجود دارند. بنابراین ویروس از طریق هر نوع تماس جنسی، از جمله نوازش کردن منتقل می‌شود.

تاثیرگذاری واکسن گارداسیل به حداکثر می‌رسد، اگر فرد واکسن را قبل از تماس با ویروس HPV یا به عبارتی قبل از شروع فعالیت جنسی دریافت کرده باشد. بنابراین تزریق واکسن گارداسیل در سن توصیه شده از ابتلا به عفونت HPV در دوران نوجوانی و سال‌های آینده جلوگیری می‌کند.

اکثر افرادی که واکسن گارداسیل را دریافت نکرده‌اند، در طول عمر خود به نوعی عفونت HPV دچار خواهند شد. ویروس HPV در اکثر موارد خطرناک نیست، چون سیستم ایمنی بدن عفونت را از بین می‌برد. بااین حال عفونت گاهی اوقات سال‌ها در بدن باقی می‌ماند و بنا به دلایلی که مشخص نیست به بافت‌های بدن آسیب می‌زند.

 • روش تزریق واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل در حال حاضر در دو نوبت در بالای بازو تزریق می‌شود. فاصله بین نوبت اول و دوم تزریق واکسن حداقل شش ماه است و افرادی که واکسن را در سن 12 ـ 13 سالگی دریافت نکرده‌اند، می‌توانند تزریق واکسن را تا 25 سالگی انجام بدهند. دریافت هر دو نوبت واکسن برای محافظت کامل در برابر ویروس HPV ضروری است. افرادی که نخستین نوبت واکسن گارداسیل را در 15 سالگی یا پس از آن دریافت کرده‌اند، باید سه نوبت تزریق انجام بدهند.

 • زمان‌بندی سه نوبت تزریق واکسن گارداسیل
 1. نوبت دوم باید حداقل یک ماه پس از نوبت اول تزریق شود.
 2. بهتر است نوبت سوم ظرف 12 ماه پس از تزریق نوبت دوم دریافت شود.

لازم است تمام نوبت‌های واکسن دریافت شود، تا ایمنی کامل در برابر ویروس پاپیلوم انسانی به دست بیاید.


 • عوارض جانبی واکسن گارداسیل

عوارض واکسن گارداسیل که خیلی شایع هستند (یعنی عوارضی که در بیش از ۱ نفر از هر ۱۰ نفری که واکسن گارداسیل می زنند رخ می‌دهد)

 1. سردرد.
 2. تب.
 3. تهوع و سرگیچه.
 4. درد در ناحیه تزریق.
 5. تورم.
 6. قرمزی.
 7.  کبودی و خارش در محل تزریق.
 8.  افزایش دمای بدن یا احساس گرما و لرز.
 9.  درد در بازوها، دست‌ها، انگشتان دست، پاها یا انگشتان پا.
 10. غش در پانزده دقیقه اولیه پس از تزریق.

از آنجایی که غش کردن می‌تواند سبب افتادن و آسیب دیدن شود، نوجوانان و بزرگسالان باید در هنگام واکسیناسیون  HPV به حالت  نشسته یا دراز کش باشند. نشستن یا دراز کشیدن به مدت 15 دقیقه پس از واکسیناسیون می‌تواند به جلوگیری از غش کردن و آسیب دیدن کمک کند.

 • عوارض خیلی نادر
 1. دشواری در نفس کشیدن و تنگ شدن راه‌های هوایی.
 2.  بثورات قرمز خارش دار (کهیر).
 3. بروز کبودی یا خونریزی به راحتی.
 4. لرز، ضعف، خستگی یا احساس ناخوشایند عمومی.
 5. تورم غدد لنفاوی.
 6. درد یا حساسیت در مفاصل و عضلات.
 7. استفراغ.
 8. تشنج.

بسیاری از علائم فوق، مختص واکسن گارداسیل نبوده و بعد از تزریق هر نوع واکسن دیگری نیز ممکن است، گزارش شوند. اما اگر هر کدام از این‌ها یا علائم دیگری را دارید، باید با فردی که واکسن را برای شما تزریق کرده است، یا یک داروساز، یا پزشک معالج‌تان یا یک پرستار صحبت کنید. اگر احساس می‌کنید حال‌تان خیلی بد است، بلافاصله از یک مرکز پزشکی یا اورژانس کمک بگیرید.

 • واکسن HPV را از کجا تهیه کنیم؟

برای خرید آمپول گارداسیل در تهران می‌توانید به داروخانه ۱۳ آبان و 29 فروردین مراجعه کنید.

با این حال حتما قبل از مراجعه با این مراکز تماس گرفته و از موجودی آن‌ها اطمینان حاصل نمایید.
سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

برای دریافت نوبت و مشاوره و کسب آگاهی بیشتر حتما با ما تماس حاصل فرمایید.